• RNV

7 viditelných znaků, které profesionální recepční odlišují od vrátných

Aktualizováno: 12. srp 2021

Náplň práce recepčních nezahrnuje jen úsměvy, zdravení příchozích nebo zodpovídání dotazů všeho druhu. Jejich vůbec nejdůležitější rolí je utvářet první dojem o celé společnosti, k čemuž zákonitě patří i reprezentativní vzhled. Pokud si budete při příchodu na jakoukoliv recepci všímat následujících 7 klíčových znaků, okamžitě a bezpečně poznáte, zda jsou místní pracovníci recepce skutečnými profesionály ve svém oboru, anebo máte co do činění s obyčejnými vrátnými.

Respekt vůči firemnímu stylu

Určitě jste si při návštěvě restaurace, obchodu s oblečením nebo jiné podobné firmy všimli, že celkový dojem z podniku utváří nejen exteriér a interiér, ale také uniforma či jednotný dress code zaměstnanců. A recepce není výjimkou. Profesionální recepční tedy mimo jiné poznáte podle toho, že firemní kodex oblékání plně respektují bez ohledu na to, zda se jim předepsaný oděv líbí, anebo ne.


„Otázka, jestli je nebo není třeba nosit uniformu, záleží na nárocích dané společnosti. Uniforma má tu výhodu, že sjednocuje vzhled zaměstnanců za všech okolností. Má ale i své nevýhody. Uniformy se běžně dělají ve stejné barvě a střihu, takže ne vždy odpovídají barevné typologii svého nositele nebo mu nevyhovují materiálově. Samozřejmě u nich ani nelze individuálně upravit střih,“ zasvěcuje nás do problematiky vizážistka a porotkyně soutěže Recepce roku 2021 Alena Hofmanová a pokračuje: „Těžko se tak skryjí jakékoliv nedostatky postavy daného pracovníka recepce. Proto ti, kdo uniformy navrhují a šijí, udělají nejlépe, když se zaměří na neutrální, zemité barvy a přírodní materiály jako bavlnu, len nebo hedvábí a svým zaměstnancům dopřejí spíše volnější střihy, které se jim budou příjemně nosit po celý den. Také je dobré myslet na univerzálnost a uniformu navrhnout tak, aby se dala vrstvit a bez problémů nosit jak v zimě, tak v létě.“


Jde to i bez uniformy

Ani v případě, že společnost od recepčních nošení uniformy nevyžaduje, si recepční nemohou do práce nosit, co se jim zamane. Zcela nevhodné jsou křiklavé barvy, flitry nebo divoké vzory, a proto profesionální recepční sázejí hlavně na zemité a tlumené barvy jako bílou, smetanovou, béžovou, černou, tmavě hnědou, tmavě zelenou nebo tmavě modrou.